Dentysta wyjaśnia – czego należy się spodziewać podczas leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe to inwazyjny zabieg polegający na usunięciu miazgi zęba i jej sterylizacji (https://stomatologia-stalowawola.com.pl/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem-co-musisz-wiedziec/). Leczenie kanałowe polega na ostrożnym usunięciu nerwu i otaczającej go tkanki w celu uzyskania dostępu do komory nerwowej. Po uzyskaniu dostępu, za pomocą kirety i narzędzia endodontycznego usuwane są zanieczyszczenia z wnętrza przestrzeni kanału korzeniowego. Na koniec, na przestrzeń kanału korzeniowego nakładany jest uszczelniacz, który chroni ją przed zarazkami i mikroorganizmami. Celem tego leczenia jest przywrócenie funkcjonalności zęba, abyś mógł znów wygodnie żuć, mówić, jeść i pić. Innymi słowy, jeśli to możliwe, otrzymasz nowy ząb lub na istniejącym zębie zostanie umieszczona korona, zamiast usuwania kolejnego zęba. Lekarz stomatolog może również skierować pacjenta na leczenie implantami stomatologicznymi, ponieważ mogą one zapewnić poprawę funkcjonowania po leczeniu kanałowym.
Leczenie miazgi zębowej
Miazga, czyli wewnętrzna część zęba, jest odpowiedzialna za wytwarzanie struktury i wytrzymałości zęba. Przy leczeniu kanałowym tworzy się drogę od wnętrza zęba w kierunku korzenia, aby usunąć miazgę. Jeśli ząb musi być całkowicie usunięty podczas leczenia, usuwana jest „miazga laminarna”, która zachowuje maksymalną ilość miazgi dla pacjenta. Miazga jest usuwana za pomocą specjalnego wiertła. Wiertło jest połączone z systemem ssącym, który wyciąga miazgę z kanału korzeniowego.
Podczas leczenia kanałowego można usunąć oba rodzaje miazgi (zębinową i przyzębną). Zalecana długość kanału wynosi zazwyczaj 5mm. Zazwyczaj ząb umieszcza się w pozycji otwartej w ustach, aby można było zobaczyć ząb i kanał. Specjalna kamera jest używana do obejrzenia wnętrza kanału korzeniowego, aby upewnić się, że nie ma w nim miazgi. Gdy miazga jest widoczna, kanał wypełnia się specjalnym uszczelniaczem i wykonuje się zdjęcia rentgenowskie w celu udokumentowania leczenia.
Zastosowanie uszczelniacza stomatologicznego
Po usunięciu miazgi kanał jest przepłukiwany wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w kanale korzeniowym. Ząb jest następnie wypełniany plombą, która utwardza i chroni ząb przed infekcją. Plombę miesza się z płynną żywicą i umieszcza za pomocą specjalnego aplikatora do plomb. Plombę nakłada się pędzlem na kanał korzeniowy, aby upewnić się, że pokrywa ona całą ścianę kanału. Po wyschnięciu plomby (zwykle w ciągu 30 minut do godziny) ząb jest gotowy do założenia korony lub mostu, w zależności od tego, jakie uzupełnienie jest pożądane przez pacjenta.
Jeśli ząb ma dużą ilość kamienia, niewielka ilość uszczelniacza może być nałożona pędzlem na ściany kanału korzeniowego w celu usunięcia kamienia. Podobnie, jeśli korona jest umieszczony na zębie, niewielka ilość uszczelniacza będzie szczotkowane na zębie, aby pokryć zewnętrzną powierzchnię korony.
Leczenie kanałowe (wykonywane przy użyciu wiertła stomatologicznego)
Leczenie kanałowe można przeprowadzić za pomocą wiertła, które umieszcza się w kanale korzeniowym i obraca, aby stworzyć drogę do miazgi. W kanale korzeniowym umieszcza się zwykle małe narzędzie w celu zeskrobania miazgi, która może znajdować się w kanale, oraz oczyszczenia ścian kanału. Następnie w kanale korzeniowym umieszcza się plombę, która jest wystarczająco twarda, aby chronić ząb przed infekcją. W przypadku „dużego” kanału, czyli takiego, w którym kanał ma więcej niż 5 mm, nad zębem można umieścić koronę lub implant. Jednak w przypadku mniejszych kanałów może być konieczne umieszczenie korony na wierzchu wypełnienia.
Leczenie kanałowe przy użyciu wiertła jest bardziej inwazyjne niż przy użyciu kiret, ale umożliwia lekarzowi usunięcie miazgi i oczyszczenie ścian kanału z większą precyzją. Za pomocą wiertła można wykonać większy kanał o długości 5 mm lub więcej, który może być wykorzystany do umieszczenia korony lub implantu, jeśli ząb jest zbyt duży dla kanału korzeniowego normalnej wielkości.
Etap końcowy: Przywrócenie funkcji
Po odbudowaniu zęba lub założeniu korony i/lub mostu dentysta zaplombuje ząb i będziesz mógł znowu normalnie jeść, pić, żuć i mówić. Jeśli ząb jest zębem mądrości, pozostanie on w jamie ustnej i będzie można uniknąć leczenia kanałowego. Jeśli zęba nie da się odbudować, dentysta może zalecić jego usunięcie.
Jeżeli ząb jest zbyt duży, aby można było go odbudować, może zaistnieć konieczność jego ekstrakcji. Dlatego ważne jest, aby omówić tę kwestię z dentystą. Ząb może być również usunięty, jeśli jest bardzo zniszczony, zainfekowany lub brakuje mu dużych części.